Kaip parengti gerą mokytoją: 10 taisyklių


Chris Montgomery nuotr. , Unsplash

Vaikai į mokyklą eiti privalo, o kaip ten privilioti suaugusiuosius? „Reklamuokite ne pedagogikos studijas, o mokyklą kaip patrauklią darbo vietą”, – pataria prof. Elaine Munthe, viena iš NordEd konferencijoje dalyvavusių Šiaurės šalių mokslininkų. Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą švietimo srityje sustiprinti siekiančioje NordEd konferencijoje ypatingas dėmesys skirtas mokytojų atrankai, parengimui bei gerovei.

NordEd iniciatyvą remia Šiaurės ministrų taryba, įgyvendina Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje kartu su Suomijos, Danijos, Norvegijos ir Švedijos ambasadomis Lietuvoje bei Islandijos ambasada Suomijoje.

Nors mokytojų rengimo sistemos Šiaurės šalyse skiriasi, panašumų yra. Mokytojų rengimas vyksta 3-5 metus. Programos susideda iš specialybės studijų, pedagogikos, etikos, komunikacijos ir profesinio vertinimo įgūdžių, todėl studentai ne tik studijuoja universtete ar kolegijoje, bet atlieka praktiką mokyklose ir vaikų darželiuose. Siekiant pritraukti daugiau mokytojų, galimi ir alternatyvūs keliai, vienas jų – pabaigus bakalauro studjas, pavyzdžiui, matematikos ar fizikos, mokytis dar metus pedagoginėje magistro programoje.

Dalis mokytojų pradeda dirbti neturėdami kvalifikacijos – Švedijoje taip dirba pusė naujų mokytojų – ir studijuoja dirbdami. Skiriasi požiūriai, koks turėtų būti mokytojų rengimas – universitetinis akademinis ar labiau praktinis, užtenka bakalauro programos ar būtinas magistras, kaip aktyviai būsimi mokytojai turėtų įsitraukti į mokslinius tyrimus, koks procentas jų rengėjų turėtų būti mokslininkai-tyrėjai. Vienur mokytojų rengimą kontroliuoja švietimo politikai, kitur daugiau galios turi mokslininkai ir švietimo profesionalai.

Norvegijoje šiemet studijas baigusių mokytojų nebus – dabartiniai ketvirtakursiai mokysis dar metus, užbaigdami naują penkerių metų magistro programą. Suomijoje magistro programas baigia tiek pradinių klasių, tiek dalykų mokytojai, mokslo tyrimų ir mokytojų rengimo ryšys ypač tamprus, o Danijos stiprioji pusė – praktinis mokytojų rengimas, turintis gilias humanistinio ugdymo tradicijas.

1. Pripažinkite, kad mokytojas yra svarbiausias

Prof. Elaine Munthe yra Švietimo žinių centro direktorė Norvegijos Stavangerio universitete. Tai Norvegijos Švietimo ministerijos įsteigtas nepriklausomas tyrimų centras, užsiimantis sistemine mokslinių tyrimų apžvalga. Prof. E.Munthe požiūriu, mokytojo profesija unikali savo atvirumu – vaikai ne vienerius metus iš arti stebi, ar mokytoju dirbti gera. Tačiau už kadro lieka mokytojų pasiruošimas pamokoms, jų įdedamos pastangos, todėl kartais įstojus paaiškėja, kad mokytojo darbas sunkesnis, nei buvo galima įsivaizduoti.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/10-budu-kaip-parengti-geriausius-mokytojus-pasaulyje-55-1516880?copied

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s