Filosofijos eksperimentas Molėtų bibliotekoje pavyko

Nuo rugsėjo iki gruodžio kas savaitę virtualioje Molėtų bibliotekos Filosofijos skaitykloje rinkosi skaitytojai, norintys geriau suprasti save ir pasaulį. Virtuali Molėtų bibliotekos Filosofijos skaitykla prasidėjo 2020 m. pavasarį, paskelbus karantiną. Ją nuo pat pradžių kuruoti ėmėsi filosofė prof. Lina Vidauskytė. Šis ruduo buvo trečiasis Filosofijos skaityklos sezonas, ir pirmasis, kurį rėmė Lietuvos kultūros taryba.

prof. Lina Vidauskytė

„Man labai patiko, — sako filosofė Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorė Lina Vidauskytė, pirmojo karantino metu dirbusi iš namų Kėdainių rajone. — Tuo metu man tai buvo langas į pasaulį, galimybė bendrauti, kalbėtis“.

Filosofės teigimu, darbas virtualioje bibliotekos skaitykloje skyrėsi nuo paskaitų studentams: “Kur kas didesnė dalyvių motyvacija, kamerinė aplinka, viskas paprasčiau ir laisviau, žmonės kalba pateikdami pavyzdžius iš savo gyvenimo, tas kalbėjimas nėra pažymiui. Studentai kartais prisibijo kalbėti, egzistuoja tam tikri štampai, vienas pasako, kiti kartoja. O Molėtų bibliotekos Filosofijos skaitykla — klasikinis filosofinės kavinės žanras. Visi, kam įdomu, ateina ir kalbasi apie tai, kas jiems rūpi, o filosofinė potekstė visada išlieka“.

Skaitykla naminė, bet tarptautinė

Pirmasis karantinas 2020 m. pavasarį supurtė bibliotekas. Knygos, kurios tuo metu žmonėms buvo reikalingos labiau, nei bet kada, skaitytojams negalėjo būti išduodamos. Nors veiklos bibliotekose netrūko — buvo galima tvarkyti fondus ir pabaigti susikaupusius darbus, buvo gyvybiškai svarbu išlaikyti ryšį su skaitytojais.

Buvo bandoma tai daryti įvairias būdais — rengiant virtualias parodas, kuriant bibliotekos radiją, mokant skaitytojus pasigaminti kaukes, keliant į internetą rankdarbių užsiėmimus, paskaitas ir pokalbius apie knygas.

Molėtų bibliotekoje kilo idėja pajudinti Filosofijos lentyną ir neapibrėžtumo akivaizdoje kreiptis paramos į išmintingus žmones, mąsčiusius ir rašiusius apie gyvenimo prasmę ir kitus pamatinius klausimus.

Neviltis nepadeda susidūrus su ypatinga padėtimi. Tokiems atvejams žmonės yra išradę filosofiją. Klausimas „Ką man dabar daryti?“ gali būti pagilintas. Galime klausti to paties filosofiškai: „Kaip turėčiau gyventi?“. Todėl reaguodama į karantiną Molėtų biblioteka ir atidarė Filosofijos skaityklą.

Padedami filosofų prof. Linos Vidauskytės (LKA), prof. Tomo Sodeikos (VU) ir Vido Dusevičiaus (VDU) buvo skaitytojų poreikius atitinkanti virtualią savišvietos erdvė, kuriai netrukdo dėl pandemijos įvesti apribojimai. Susitikimai virtualioje skaitykloje vyko kas savaitę. Skaitant ir analizuojant bibliotekose esančius filosofinius tekstus bandyta aktyviau ir giliau praktikuoti filosofiją savo gyvenime, ugdyti kritinį mąstymą, geriau pažinti ir sustiprinti save, analizuoti visuomenėje vykstančius procesus filosofiškai.

Jauniausiasis Filosofijos skaityklos dalyvis

Skaityklos naujienlaiškį su tekstais kas savaitę gaudavo 60 skaitytojų. Į tiesioginius susitikimus-tekstų aptarimus kas savaitę pagal galimybes įsijungdavo 10-15 skaityklos dalyvių. Skaitytojai jungėsi iš namų, darbo vietų, kartais — iš gatvės, autobuso, ligoninės, metro ir vienuolyno.

Savaitinius Filosofijos skaityklos skaitinius prenumeravo ir į virtualius susitikimus jungėsi skaitytojai esantys Molėtuose, Vilniuje, kitose Lietuvos vietose, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Afganistane ir Tailande, projektas suteikė galimybę megzti ryšius, bendrauti ir keistis idėjomis nepaisant atstumų. Biblioteka stiprino savo kaip atviros besimokančiųjų bendruomenės vaidmenį, o bibliotekininkai įgijo daugiau patirties organizuojant švietėjiško turinio renginius naudojant bibliotekos fondus.

Filosofijos skaitykla tęsė veiklą ir bibliotekoms atvėrus duris.

Nuo moralės klausimų pandemijos akivaizdoje iki mistinių patirčių

Trečiajame sezone padedami filosofų skaityklos dalyviai skaitė lenkų filosofą ir idėjų istoriką Lešeką Kolakovskį, Vydūną,  ir bulgarų prancūzų filosofę ir literatūros kritikę Julią Kristevą bei vokiečių filosofą, matematiką, logiką Gofrydą Leibnicą, viduramžių domininkonų teologą, filosofą ir mistiką Mokytoją Ekhartą, kalbėjo apie pasakas ir psichoanalizę, daoizmą ir budizmą, atsivertė ir naujai išleistas knygas — olandų mąstytojų istoriko Rutgerio Bregmano knygą „Žmonijos gerumas. Naujas požiūris į mus” ir Džonatano Sakso) knygą  „Moralė. Bendrasis gėris permainų laikais”.

Greta susitikimų, kur buvo nagrinėjami tekstai, vyko ir keturios viešos paskaitos, kurias skaitė filosofai prof. Tomas Sodeika (VU), prof. Lina Vidauskytė (LKA), doc. dr. Jonas Dagys (VU) ir dr. Tadas Snuviškis (VU).

Molėtų bibliotekos vadovės Nijolės Stančikienės požiūriu, sprendimas organizuoti Filosofijos skaityklą pasiteisino — pavyko sukurti įdomią veiklą, pritraukti naujų skaitytojų peržengiant rajono ir valstybės ribas. Virtuali skaitykla sumažino atskirtį sudarydama galimybę dalyvauti ir betarpiškai su profesionaliais filosofais bendrauti visiems, nepriklausomai nuo išsilavinimo, gyvenamosios vietos, amžiaus ar įsitikinimų. Skaitytojų reiškiamas pageidavimas kad Filosofijos skaitykla tęstų savo veiklą liudija projekto poveikį ir išliekamąją vertę.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s